מה זה אימפרו?

אימפרו – יצירת יש מאין

למה אלפקה בהופעה

למה אלפקה במופע אימפרו (צילום: דנה שוורץ)

אימפרוביזציה, בקיצור אימפרו ובעברית אלתור – מקור המילה בארמית: "אל (על) תור (אתר, מקום)", כלומר, על המקום, מיידי, ללא תכנון מוקדם – הינה יצירה ספונטנית ללא תכנון מראש.

בעולם התיאטרון, אימפרוביזציה פירושה עליה לבמה ויצירת קטעי תיאטרון  ללא שום הכנה מוקדמת, ללא חזרות וללא כל ידע מוקדם אודות מה שעתיד להתרחש. לעיתים יקבלו השחקנים (או שמא יש לומר: המאלתרים) נתונים מוקדמים מסויימים (מקום התרחשות, מאפיין לדמות וכיו"ב), אולם מכאן ואילך, תפירת העלילה, בניית הדמויות, הדיאלוגים, מערכות היחסים בין הדמויות וכו', נתונים בידיהם, ובעיקר בידי דמיונם הפרוע, של השחקנים-המאלתרים.

אמנם האימפרוביזציה הינה ענף של התיאטרון, אך היא ייחודית ושונה מכל הסוגות האחרות. כמובן, מדובר באירוע תיאטרלי המתרחש לאור הזרקורים, אל מול קהל, ובו שחקנים מגלמים דמויות ויוצרים עלילות, אך המיומנויות והכישורים הדרושים ליצירת מופע אימפרוביזציה שונים וייחודיים, וגם השפעתו של המופע על הצופה בו, שונה לחלוטין. האימפרוביזציה יורדת אל שורשי עולם התיאטרון, אל המנגנונים הבימתיים, הסיפוריים והמשחקיים, ומאתגרת תמיד את היחסים בין הקהל והשחקן, שהם לב ליבו של התיאטרון. כלי האלתור משמשים בסיס לשחקנים ליצירה ספונטנית הנותנת דרור לעולמם הפנימי וחושפת אותו לעיני הקהל. בהשאלה, האימפרוביזציה דומה יותר לספורט (או ליתר דיוק – לספורט אקסטרים), בו קיימים חוקים אך מהלך האירוע אינו ידוע לאיש, כולל למשתתפיו.

אימפרוביזציה – ספורט התיאטרון

impro-lama-alpaka2

אמיתי מלוא ויהב גל מאלתרים (צילום: דנה שוורץ)

אמנם, בספורט, לכל שחקן יש תפקיד מסוים על המגרש, אולם זוהי רק נקודת מוצא – והרי לא מן הנמנע כי במשחק כדורגל, בלם יבקיע שער או חלוץ יציל את קבוצתו מספיגת שער. וכמובן, "אלתור" אין פירושו היעדרה של הכנה כלשהי – יש צורך באימונים רבים כדי לשפר ולשכלל את יכולת האלתור הזאת, אולם אימון אין פירושו תכנון מראש. שהרי אילו משחק כדורגל היה דבר מתוכנן, צפוי וידוע מראש, אף אחד לא היה צופה בו.

כך גם השחקן-המאלתר: הוא ממציא מהלכים בו-במקום, מגיב בספונטניות למהלכי חבריו, "יורה מהמותן" את שורותיו, ומתאים את עצמו כל הזמן למציאות המשתנה שעל הבמה. זוהי מיומנות אשר נרכשת לאורך זמן באמצעות אימון ותרגול, ודורשת תקשורת טובה בין השחקנים-המאלתרים. בדיוק כמו בספורט.

למה אלפקה זוכה באליפות ישראל באימפרו

ספורט התיאטרון. למה אלפקה זוכה באליפות ישראל באימפרו. (צילום: דנה שוורץ)

התובנה החשובה ביותר שניתן לקחת מעולם הספורט הקבוצתי, היא זו המתייחסת לאופן שבו פרטים יוצרים שלם הגדול מסך חלקיו. זוהי ההבנה כי שחקן, מוכשר ומיומן ככל שיהיה, אינו יכול להצליח ללא חבריו לקבוצה (וכפי שהאמריקאים מנסחים זאת בשנינות: There is no I in team), וכי תרומה ל"מאמץ הקבוצתי", גם במחיר ויתור על האגו האישי, משתלמת בסופו של דבר לכל השחקנים, וגם ובעיקר, כמובן, לצופים.

ואכן, באימפרו הצופים מצויים במתח מתמיד – האם יצליחו השחקנים במשימתם? האם יפשלו ויתרסקו? ואם יתרסקו – האם יצליחו להתרומם חזרה? דבר אינו צפוי, דבר אינו ידוע מראש. זהו קסמו ויופיו של האימפרו.

אימפרו בתיאטרון ויהי:

  • למה אלפקה – קבוצת האימפרוביזציה המובילה בישראל, המעלה בכל מופע מחזה שלם שכולו מאולתר, על בסיס מילה להשראה הניתנת על ידי הקהל.
  • מופע אימפרו בהזמנה – מופע הקונספט של למה אלפקה, התפור לפי מידות הלקוח, ומהווה פיתרון מושלם לערבי חברה, ימי גיבוש, אירועים משפחתיים ועוד.
  • סדנאות אימפרוביזציה – בואו ללמוד את אמנות האלתור עם המורים הטובים בישראל. הסדנה משתמשת בכלים מעולם התיאטרון והאימפרוביזציה על מנת לשחרר את הספונטניות, ולהרחיב את היצירתיות והדמיון. הסדנה מתאימה לכולם! לא רק לשחקנים.

לקריאה נוספת: